Какво е ESG?
Какво е ESG?
ESG е съкращение от Environmental, Social, and Governance, като приема холистичния възглед, че устойчивостта се простира отвъд проблемите на околната среда.
ESG се характеризира най-добре като рамка, която помага на заинтересованите страни да разберат как една организация управлява рисковете и възможностите, свързани с екологичните, социални и управленски критерии.
Въпреки че терминът ESG често се използва в контекста на инвестирането, заинтересованите страни включват не само инвестиционната общност, но и клиенти, доставчици, служители, местни общности. Всички те се интересуват все повече от това, колко устойчиви са начините, по които една организация създава стойност и реялизира печалбите си.
Екологичните критерии се отнасят до въздействията на организацията върху околната среда и практиките й за управление на риска. Те включват преки и непреки емисии на парникови газове, стопанисване на природните ресурси и цялостната устойчивост на фирмата срещу климатичните рискове (като изменение на климата, наводнения и пожари).
Социалният стълб се отнася до взаимоотношенията на организацията с нейните заинтересовани страни. Примери за някои от факторите, които се включват в отчетността на корпоративната устойчивост са: показатели за управление на човешкия капитал (като справедливи заплащане, ангажираност на служителите, равни възможности, безопасност и здраве при работа, обучение и развитие и др.), но също така и въздействието на организацията върху общностите, в които оперира, и върху партньорите по веригата на доставки. Ключови показатели като цяло са и: спазване на правата на детето; антидискриминационна политика; равни възможности между половете и др.
Управленските критерии се отнасят до това, как една компания се ръководи и управлява. Анализаторите на ESG ще се стремят да разберат по-добре как стимулите на ръководството са приведени в съответствие с очакванията на заинтересованите страни, как се разглеждат правата на акционерите и какви видове вътрешен контрол съществуват за насърчаване на прозрачността и отчетността от ръководството. Каква е антикорупционната политика и политиката на прозрачност, етичните ценности и др.
През последните две десетилетия ESG се очертава като много по-проактивно (отколкото реактивно) движение, тъй като само онези организации, които искат да споделят поетите ангажименти и постигнатите резултати в тази посока, по своя инициатива споделят тази информация с външните заинтересовани страни.
Днес ESG еволюира в цялостна рамка за отчетност, която включва ключови елементи около екологичното и социалното въздействие, както и управленските практики, които имат отношение към благосъстоянието на заинтересованите страни. Наличните и предстоящи регулации придават поетапно задължителен характер на отчитането на устойчивостта на фирмите по ESG критериите.