ESG и бъдещето на фирменото кредитиране

Въпреки че банковите кредити са основният източник на дългово финансиране за фирмите по света, малко се знае за тяхната роля в бързо развиващото се кредитиране, зависимо от ESG. През последните години пазарът на устойчиво кредитиране нарасна експоненциално, движен до голяма степен от широкото използване на кредити за устойчивост с общо предназначение или свързани с ESG кредити, които имат условия, договорно обвързани с представянето на устойчивостта на кредитните институции.
Глобалната дейност по устойчиво кредитиране нараства от 6 милиарда щатски долара през януари 2016 г. до 322 милиарда щатски долара през септември 2021 г. Към 2022 г. устойчивото кредитиране представлява повече от една десета от световния пазар на корпоративните заеми, като 90% от тях са свързани с ESG.
Зелените заеми, чиито приходи са предназначени за финансиране на устойчиви проекти, съставляват по-малък сегмент от този пазар. Разпространението на тези заеми с общо предназначение позволи на устойчивото кредитиране да се разпространи в индустрии отвъд комуналните услуги, където остават концентрирани по-голяма част от зелените заеми и облигации.
Тези заеми дават възможност на кредитополучателите да споделят достоверно своите ESG ангажименти пред външни заинтересовани страни, които все повече изискват прозрачност относно отговорните инвестиционни практики на фирмите.
Кредиторите също са стимулирани да предоставят заеми, свързани с устойчивостта, поради защитата срещу негативни последици, която добрите ESG практики могат да осигурят, или в отговор на регулаторния и правителствения натиск върху банките да извършват кредитния си бизнес по-отговорно.
В тази връзка, банките подготвят нови механизми за кредитиране на бизнеса, обвързано с ESG критериите. През следващите години условията за фирмено кредитиране ще зависят в голяма степен от наличието на практика за отчитане на устойчивостта и от постигнатите резултати, предприети действия или бездействие. Новите правила за кредитиране на бизнеса се очаква да предоставят по-изгодни условия и лихви за фирмите, които доказват своята устойчивост и по-неизгодни условия или пълен отказ на кредитиране на фирми и индустрии, които имат неблагоприятно представяне по отношение на устойчивостта.
Пример за първи стъпки в тази посока може да се даде със средствата по т.нар. „Зелена сделка“, които бъдат насочени към банките. Те от своя страна ще изискват от фирмите, които кандидатстват за тези средства да представят нефинансовите си данни по отношение на корпоративната устойчивост.